Pożyczki

Czy firmy pożyczkowe są bankami?

pożyczki czy bankiPytanie tytułowe dla wielu z Was może kojarzyć się dziwnie, przecież sama nazwa “firmy pożyczkowe” wskazuje, że dana instytucja bankiem nie jest. Jednak takie wytłumaczenie nie wystarczy, gdyż wielu ludzi pyta na forach internetowych o rzeczy na pierwszy rzut oka trywialne. Padają pytania takie jak:

– czy Provident jest bankiem,
– opinie o banku Provident,
– kredyt hipoteczny w Providencie

Teoretycznie każdy zna różnicę, jednak obecne reklamy banków i firm pożyczkowych są tak chaotyczne, że wielu zaczyna się zastanawiać co jest bankiem, co firmą pożyczkową, a co SKOKiem (bo nie zapominajmy o kasach kredytowo oszczędnościowych).

Czym różni się bank od firmy pożyczkowej?

Podstawowa różnica to status, ale też forma lokowania kapitału. W przypadku banku, kapitał jest najczęściej pozyskiwany od osób zakładających lokaty, konta bankowe lub inne formy oszczędnościowe. Procent który otrzymujemy, pochodzi właśnie z części inwestycji, które finansuje bank.

Dla przykładu – Kowalski wpłaca do banku 10 000 zł i ma z niej 2% lokaty w skali roku. Bank pożycza 10 000 zł Nowakowi i ustala oprocentowanie i marżę na poziomie powiedzmy 20%. Nowak spłaca kredyt w ratach comiesięcznych, więc zapłaci około 12 000, natomiast Kowalski otrzyma 200 zł z lokaty. Teoretycznie każdy jest zadowolony, ponieważ Kowalki zarobił za darmo 200 zł, Nowak rozkręca swój biznes, a bank zarobił swoją marżę i oprocentowanie.

To schemat w prostym uproszczeniu, który pokazuje utopijne działanie banku.

Jak działa firma pożyczkowa?

bankFirmy pożyczkowe pożyczają pieniądze głównie ze swojego kapitału, czyli z pieniędzy inwestorów, akcjonariuszy lub członków, którzy wnoszą środki przeznaczone pod inwestycję. Zarząd spółki pożycza pieniądze i zarabia na oprocentowaniu.

Firmy pożyczkowe nie udzielają kredytów, a jeśli reklamują się w ten sposób, to zwyczajnie podają nieprawdziwą informację. Firmy pożyczkowe nie zakładają też lokat ani nie proponują innych produktów, które w swojej ofercie mają banki.

Czy lepiej pożyczać pieniądze w banku czy w firmie pożyczkowej?
Wszystko zależy od tego jaka kwota nas interesuje, jaką mamy historię w BIK i wiele innych czynników, które mogą wpływać na naszą decyzję. Małe kwoty można pożyczać “na szybko” w firmie pożyczkowej, to samo jeśli jesteśmy w BIK jako nierzetelni klienci. Jeśli natomiast chodzi o większą inwestycję rzędu kilku, kilkudziesięciu tysięcy złotych, po pieniądze warto iść do banku.

Podsumowanie

Firmy pożyczkowe nie są bankami, zazwyczaj to małe firmy z ograniczonym kapitałem. Taką firmę może założyć każdy kto jest w stanie otworzyć spółkę. Pożyczki z firm pożyczkowych są droższe niż kredyty bankowe, ale można je zaciągać nawet wtedy kiedy jesteśmy dłużnikami w BIK. Jednak po większe kredyty warto udać się do banku.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *